Teknoloji

Samsung, ChatGPT ve Benzeri Yapay Zekayı Çalışanlarına Yasaklıyor! İşte Nedeni

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, çalışanlarına ChatGPT de dahil olmak üzere yapay zeka destekli sohbet robotlarını yasakladı. Detaylar haberde.

Samsung, uzun süredir şikayetçi olduğu yapay zeka sektörü hakkında çarpıcı bir karar aldı.

Dünyaca ünlü teknoloji şirketi, başta ChatGPT olmak üzere birçok yapay zeka aracını çalışanları için yasakladı.

Son birkaç ayda Samsung, şirketlerin baş belası olan ChatGPT ve benzeri yapay zeka araçlarına ilk darbeyi vurdu. Tanınmış üretici, veri sızıntıları nedeniyle bu tür yapay zeka araçlarını çalışanlarına kapattı.

Şirket, özellikle yazılım birimindeki çalışanlarının ChatGPT’den yardım almak için yapay zeka ile veri paylaştığından şikayetçi.

Samsung, çalışanlarına yaptığı açıklamada, yapay zeka araçlarının giderek daha popüler hale geldiğini, üretkenlik için faydalı uygulamalar olsa da bilgi sürecinde tehlikeli olabildiklerini söyledi. Bu kapsamda şirket, ChatGPT ve Google Bard gibi yapay zeka araçlarını şirkete özel kullanıma kapattığını duyurdu.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan bilgi kasvetinden dolayı çalışanlarını uyaran Samsung, ChatGPT ismini sınırlandırdı.

Son yaşanan olay, Samsung’un Yapay zekayı kullanma kararı aldığı ilk olay değil. Şirket, daha önce de çalışanlarını ChatGPT ile veri paylaşımı konusunda uyarmış ve şirket bünyesinde bu tür yapay zeka programlarına 1024 bayt veri limiti uygulamıştı.

Samsung gibi birçok büyük şirket, ChatGPT’nin bilgi işlem politikaları konusunda oldukça titizdir.

ChatGPT gibi yapay zeka araçlarının, kullanıcılardan aldıkları bilgileri ileride kullanmak üzere depolaması, ünlü teknoloji şirketleri için büyük bir tehdit olarak görülüyor. Samsung en zor kararı almış olsa da pek çok şirketin yapay zeka sektörünü kısıtlamak için çalışmalara başladığı görülüyor.

Daha önce, Amazon avukatları da ChatGPT’nin veri işleme politikası hakkında şikayette bulunmuştu. Hukukçular, ChatGPT’nin kullanıcılardan aldığı bilgileri eğitim verisi olarak sakladığını ve bunun gelecekte büyük sıkıntılara yol açabileceğini belirtti.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Samsung, ChatGPT ile ilgili kararında haklı mı? Yorumlarda buluşalım…

saphanehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu