Ekonomi

Analist Tesla’yı Tartışıyor: BYD 25.000 Dolarlık Elektrikli Araç Üretiyor

Bernstein analistleri Pazartesi günü yaptıkları açıklamada 25.000 $ fiyatlı bir elektrikli aracın var olduğunu ve Tesla’nın (TSLA) rakibi BYD tarafından üretildiğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Reuters tarafından yayınlanan bir raporda Tesla’nın uygun fiyatlı bir otomobil planından vazgeçtiği belirtilmişti. Ancak Elon Musk kısa bir süre sonra bu haberleri yalanlayarak makalenin yanlış olduğunu ima etti.

Bernstein yorumunda, Tesla için orta vadede iyimser tahminin, şirketin şu anda bir durgunluk döneminde olduğu beklentisine dayandığını ve büyümesini önemli ölçüde artıracak daha uygun fiyatlı araç platformunun piyasaya sürülmesini beklediğini belirtti.

Elon Musk, Cuma günü piyasa kapandıktan sonra attığı bir tweet ile şirketin otonom taksi hizmetini Ağustos ayında açıklamayı planladığını duyurdu.

Bernstein, “8 Ağustos’ta otonom taksi hizmetinin duyurulmasını, Tesla’nın Semi kamyonu ve Roadster spor otomobiliyle ilgili önceki duyurularına benzer şekilde daha çok vizyoner bir hedef olarak görüyoruz ve Tesla’nın piyasaya süreceği bir sonraki araç modeli olması pek olası değil” dedi.

Reuters makalesine rağmen, Model 2’nin 25.000 $ başlangıç fiyatına sahip olacağı ve 2025 sonu ile 2026 arasında tanıtılması bekleniyor.

Bernstein ayrıca şu yorumu yaptı: “Daha uygun fiyatlı bir araç platformunun tanıtılması Tesla’nın potansiyel pazarını şüphesiz genişletecektir – hesaplamalarımız 25.000 $ fiyatlı bir sedan ve 30.000 $ fiyatlı bir SUV’un Tesla’nın adreslenebilir pazarını iki katına çıkaracağını gösteriyor.”

Ancak analiz, Çinli elektrikli araç üreticisi BYD’nin şu anda Çin’de Tesla’nın Model 3’üne güçlü bir rakip olan Seal modelini 25.000 dolardan daha düşük bir fiyata sunduğunu ve bugün Tesla’nın Model Y’si ile iyi rekabet eden 25.000 dolar fiyatlı bir SUV olduğunu kabul ediyor.

Bernstein, rakipler tarafından sunulan ürünlerin önümüzdeki üç yıl içinde gelişeceğini öngörüyor.

Analistler, “Tesla’nın Model 2’nin piyasaya sürülmesiyle karşılaşması muhtemel bir başka sorun da, satışları modası geçmekte olan mevcut modellerinden uzaklaştırma potansiyelidir” dedi. “Sonuç olarak Model 2 Tesla’ya şüphesiz büyük fayda sağlayacak – ancak yatırımcıların beklediği kadar önemli bir etkiye sahip olmayabilir.”

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla üretilmiş ve tercüme edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu